Kompenzálják a református egyház forráscsökkenését

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a jövő évi költségvetési törvényjavaslatba beépül az egyházi hitéleti támogatás kiegészítését célzó, 1,72 milliárd forintos előirányzat, amely biztosítja a Magyar Református Egyház (MRE) költségvetésében az MRE elnöke által jelzett forráscsökkenés kompenzációját - reagált az Emmi egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkársága csütörtökön az MRE lelkészi elnökének beszédére. 

Bölcskei Gusztáv az MRE szerdai zsinati ülésén arról beszélt, hogy jövőre 425 millió forinttal kevesebb pénzből gazdálkodik az MRE. A hiányt tovább növeli a kommunizmus idején elkobzott egyházi ingatlanokért kapott kárpótlás kamatának csökkenése - tette hozzá.

A minisztérium közleményében azt írta: az Emmi és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), valamint a katolikus, református, evangélikus egyház, illetve a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének vezetői közötti novemberi egyeztetés eredményeként a jövő évi költségvetési törvényjavaslatba beépül az egyházi hitéleti támogatás kiegészítését célzó, 1,72 milliárd forintos előirányzat. Fontos azt is hangsúlyozni, hogy az egyházi támogatások 2010-től 2014-ig éves szinten 24 milliárd forintról 52 milliárd forintra nőttek.

Hozzátette a tárca: a szentszéki megállapodás módosítását figyelembe véve a református egyház egy év alatt 3,7 milliárd forinttal kapott több támogatást; igaz, a támogatási összegek kifizetése valóban késedelmet szenvedett, részben azért, mert a Református Zsinati Iroda nem szolgáltatta határidőben az adatokat. A tárca szerint emiatt Bölcskei Gusztávnak nem kell aggódnia azért, hogy ne lenne biztosítható a Magyarországi Református Egyház részéről a beszédében felsorolt intézmények támogatása.

Az Emmi szerint a kérdések rendezéséhez szükséges egyeztetések megkezdődtek, illetve folyatódnak, az aktuális költségvetési problémák a korábban jelzettek szerint a 2015. évi költségvetésben megoldódhatnak. Közleményében rögzíti: "az erről szóló költségvetési módosító javaslat az Országgyűlés előtt van, amely azonban sajnos nem tudja ülésrendjét és az egyes törvényjavaslatok tárgyalását a Magyarországi Református Egyház költségvetési tárgyalásaihoz igazítani", a tárca ezért megértést és türelmet kért az érintettektől.

A minisztérium visszautasította Bölcskei Gusztáv állítását, miszerint a kormánnyal 2010 óta nem sikerült érdemben tárgyalniuk. A tárca tájékoztatása szerint az egyházakkal a legmagasabb állami vezetői szinten is - köztársasági elnök, miniszterelnök, miniszter, államtitkár - rendszeresen voltak érdemi tárgyalások, amelyeken összességében minden felmerült problémára megoldást találtak, és az újabb felvetések tisztázása céljával rendszeresek a szakértői egyeztetések is. Hozzátette: az írásban felvetett problémákra is igyekezett a kormányzat mindig megoldást találni, például Bölcskei Gusztáv kérésére vállalta a debreceni református oktatási intézmények megújítását összességében mintegy 10 milliárd forint értékben.

Az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárság reményét fejezte ki, hogy a Magyarországi Református Egyházban zajló választási folyamatok befejezését követően folytatódni fog a korábban kialakult konstruktív együttműködés.