„Uram, segíts meg, hogy törekedjem nem arra, hogy megvigasztaljanak, hanem hogy én vigasztaljak, nem arra, hogy megértsenek, hanem arra, hogy én megértsek, nem arra, hogy szeressenek, hanem arra, hogy én szeressek."
Assisi Szent Ferenc
Megrázó kontrasztok
Kézen fogva vitték vissza a szüleiket a Kontrasztkiállításra azok a fiatalok, akik látták a megdöbbentő multimédiás tárlatot vidéken.
A középiskolai osztályok, cégek csoportjai egymásnak adták a kilincset, hogy megnézzék a református egyház és rendőrség nagyhatású kiállítását.
A Kontraszt Budapestre érkezett.
Kisvárda, Nyíregyháza, Debrecen és Miskolc után csütörtöktől (január 12.) Budapesten is megnyitja kapuit a Kontrasztkiállítás. Volt olyan vidéki város, ahol annyian szerették volna megnézi a Kontrasztot, hogy muszáj volt meghosszabbítani a kiállítás tervezett nyitva tartását. Az első helyszínen, Kisvárdán hatezren látták két és fél hónap leforgása alatt a tárlatot, amelynek megálmodója Százvai László helyi református lelkipásztor volt. Voltak fiatalok, akik könnyes szemmel, vagy zokogva jöttek ki a kiállításról – mondta korábban Százvai László ötletgazda. Éppen ezért a kiállítás után csendes szoba várja a látogatókat, ahol elgondolkodhatnak, illetve szakemberek vezetésével kis csoportokban megbeszélhetik a látottakat.
A Kontrasztot az élet, vagyis a statisztikák számai ihlették; hazánkban évente csaknem ötvenezer abortuszt végeznek, a teherbe esett nők tíz százaléka még csak tinédzser, közülük több száz lány már 14 éves kora előtt abortuszra megy.
Sokak számára természetessé vált a dohányzás, a drog, és az alkoholfogyasztás, a házasságoknak több mint a fele válással végződik. A kiállításon multimédiás eszközökkel mutatják be a fiatalokat érintő égető kérdéseket hét témakörben. Házasságkötés, családi élet - válások, széthulló közösségek; példaképek, apa és anya szerepköre - családon belüli erőszak; szenvedélybetegségek - szabadság, öröm; hazaszeretet, felelősségvállalás - kozmopolitizmus, globális pénzhatalom; gyermekvállalás - abortusz; az élet értelme, küldetés - öngyilkosság, céltalanság, depresszió; a hetedik pedig a megváltás témaköre.
A budapesti kiállítás elsősorban előzetes bejelentkezéssel látogatható, ennek oka az, hogy egy 30 fős iskolai osztály nagyjából két óra alatt járja végig az interaktív tárlatot – mondta a Parókia portálnak a budapesti Kontrasztkiállítás főszervezője.
Illés Dávid református lelkipásztor hozzátette: elsősorban középiskolás csoportok jelentkezését várják. A lelkipásztor a fővárosban is hasonló fogadtatásra számít, mint vidéken. Úgy véli, hogy a fiatalokat sokkolhatja, vagy figyelmeztetheti a Kontraszt, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk. A lelkipásztor abban bízik, hogy az iskolák vezetői és a pedagógusok elhozzák majd a Pozsonyi úti református templomba diákjaikat. Illés Dávid szerint a kiállítás nem mindennapi hatása a tömény figyelemfelkeltő eszközöknek köszönhető, ami miatt elgondolkodhatnak a tinédzserek, hogy milyen értékek mentén rendezzék be az életüket. A főszervező is megdöbbent, amikor először látta a Kontrasztkiállítást, mert az – mint fogalmazott - megmutatta, hogy milyen sok múlik a döntéseinken és választásainkon.
– Főszervezőként az a kihívás, hogy minél több fiatalhoz eljutassuk a Kontrasztot, azokhoz is, akiket nap mint nap testközelből fenyeget a veszély, és azokhoz is, akiket igyekeznek burokban tartani szüleik. Aki drogozik, iszik, züllik a kiállításon ránézhet kívülről, hogy rossz úton jár, aki pedig távol tartja magát ezektől, még karakteresebb ellenállást fejleszthet ki magában. Inkább a kiállításon éljék át virtuálisan a „borzalmakat" a fiatalok, minthogy belekerüljenek, és olyan úton induljanak el, ami nemcsak fájdalmas, hanem akár végzetes is lehet.
A kiállítás a megelőzést szolgálja és nem terápia, azonban a szervezők fontos célja, hogy lehetőséget adjanak beszélgetésekre és igény esetén szakemberhez irányítsák azokat, akik erre rászorulnak. Kontrasztklubba hívogatják a fiatalokat, ahol életvezetési kérdésekről lehet fiatal református lelkipásztorokkal beszélgetni.
– Akadt aki rásütötte a kiállításra, hogy térítés, de ez nem így van – állítja Illés Dávid. - Az élet értékesebb, emberibb oldalát szeretnénk kínálni a fiataloknak, és imádkozunk azért, hogy tárlatunk a budapesti fiatalok között misszió is legyen. A Kontrasztot a református keresztyén felelősségvállalás ihlette és mi szívesen megosztjuk az érdeklődőkkel világnézetünket, hitünket, örömünket.
A Dunamelléki Református Egyházkerület Kontrasztkiállítását a rendőrség, a mentőszolgálat és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium is támogatja.
Fekete Zsuzsa
Világítasz, bitang!
Nincs prüdéria, álszentség, aki belép a „labirintusba", az életet láthatja a maga valóságában. Megnyílt a budapestiKontrasztkiállítás.
A református egyház és a rendőrség döbbenetes tárlatát már hatvanezren látták vidéken, ezzel az ország tíz leglátogatottabb kiállítása között jegyzik.
A furcsa páros?
Egyház és rendőrség.
Furcsa párosnak tűnhet, Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke viszont másképpen gondolja.
- Egy normális világban egyáltalán nem furcsa.
A rendőrség arra kapta Istentől a mandátumát, hogy a jót szolgálja.
Az állami szervek és az egyház közösen is érdekeltek abban, hogy egy jobb országban élhessünk – mondta a püspök a Parókia Portálnak a Kontrasztkiállítás megnyitóján, Budapesten a Pozsonyi úti református templomban.
Szabó István szerint a „lelkekben ható" tárlatot millióknak kellene látni, hiszen itt szembesítésről van szó; a tárlat megálmodói tényszerűen egymás mellé állították az Isten szerint való és az elsikkadt, tönkrement életet. A püspök megjegyezte, hogy ugyanezt a lelkipásztorok a szószéken is rendszeresen megteszik, de azt sokszor moralizálgatásnak tartja a hallgatóság.
– Vizuális kultúrában élünk, ahol az emberek demonstrálva szeretik látni a valóságot. A Kontrasztkiállítás egy lehetőség, ahol a megérintett vagy megrendült fiatalok elkezdik keresni az igaz élet lehetőségét. A kiállítás nemcsak arról szól, hogy ne tedd, hanem arról is, hogy ne tűrd, ne hagyd! Azokat is meg kell mentenünk a veszedelmektől, akik már elindultak a rossz úton – tette hozzá a püspök.
Nélkülözhetetlen az egyház
A Kontrasztkiállítás megnyitóján sokan csóválták a fejüket, amikor Fülöp Valter rendőrezredes meglepő kijelentést tett. Úgy vélte, hogy egyáltalán nem áll távol egymástól a lelkipásztori és a rendőri tevékenység.
- A célunk közös sok metszéspontban, vagyis az, hogy a bűnből minél kevesebb legyen, csupán az eszközeink különbözőek – indokolt a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi helyettese.
Fülöp Valter szerint hiába tartanak a rendőrök bűnmegelőzési előadásokat a legveszélyeztetettebb fiatal korosztályoknak, egyedül nem képesek megoldani a problémákat. A szakember nélkülözhetetlennek tartja az egyházat a társadalomért való küzdelemben, mert - mint fogalmazott - a családon kívül ez a közösség az, ami megfelelő befogadója lehet a fiataloknak, és életcélt mutathat nekik.
Emberi ésszel felfoghatatlan
Emberi ésszel felfoghatatlanul nagy a kontraszt a nyereség és veszteség, az élet és a halál között – mondta az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Győrfi Pál azokról az élményeiről mesélt, amikor mentőtisztként borzasztó esetekhez kellett kivonulniuk. A szóvivő szerint többszáz fiatal hal meg értelmetlenül, pedig az esetek többsége elkerülhető lenne.
– A Kontrasztkiállítás a lelkekre tud hatni. Mi mentősök testeket kötözünk, de lelkeket is mentünk, mint ahogy ez a tárlat is – tette hozzá.
Nem megnézi, hanem átéli
A Kontrasztkiállítás egy óriási felkiáltójel a társadalom számára – mondta Százvai László kisvárdai lelkipásztor, a tárlat megálmodója, ötletgazdája.
– Amikor a Biblia évében, 2008 júliusában megnyitott a Kontraszt Kisvárdán, senki nem merte álmodni, hogy egyszer eljutunk Budapestre. A kiállítást már láthatták Kisvárdán, Debrecenben, Nyíregyházán, jelenleg látogatható Miskolcon és átlépte az országhatárt is, mert a közelmúltban megnyitotta kapuit Dunaszerdahelyen.
Százvai László a kiállításnak kétféle hatásáról beszélt.
- A rövidtávú egy arc, amivel az emberek kilépnek a tárlatról: megdöbbenés, katarzis, bűnbánat, feloldozás és a felszabadulás csodálatos, vegyes együttléte születik meg az emberekben. A hosszú távú hatás, hogy konkrét döntések és cselekedetek alakulnak ki. Gyülekezeti csoportokban, osztályfőnöki órákon hónapokon keresztül téma a kiállítás hét témaköre. A Kontrasztot nem megnézi, hanem átéli az ember. Belép egy labirintusba, ahol hét téma fény- és árnyoldalaival találkozik. Nincs prüdéria, álszentség, az életet mutatja a maga valóságában – állítja az ötletgazda.
Nincs két egyforma, sőt hatvanezerféle
Százvai László szerint nincs két egyforma tárlat.
– A Kontrasztkiállítás hatvanezer nézője hatvanezer különböző kiállítást élt át, mert más a múltunk, más sebeket, fájdalmakat hordozunk. Az ember a labirintusban szembemegy a bűneivel, az elrontott dolgaival, kudarcaival, örömeivel, erényeivel.
A református lelkész a vendégkönyvből idézett egy bejegyzést: „Amikor bemész, vagy egy ember, amikor kijössz, másik ember vagy. Ha nem, akkor kezdd elölről!"
Világít és leleplez
A lelkipásztor szólt arról is, hogy nem mindenki örül a Kontrasztkiállításnak.
– Bár ez olyan kiállítás, ahol nem sulykoljuk a megoldásokat, mégis tükröződnek benne világos etikai értékrendek és állásfoglalások, azonban másféle vélemények és indulatok is megszólalnak a kiállítással szemben – fogalmazott Százvai László.
A Parókia Portál úgy tudja, hogy négyféle kritika érte a Kontrasztkiállítást. Bírálói kirekesztőnek és megbélyegzőnek tartják, mert a hagyományos családmodellt állítja példaként a fiatalok elé a liberális gondolkodásmóddal szemben, amely szerint tudomásul kellene venni, hogy másfajta szeretetközösségek is léteznek. A Kontraszt további „bűne", hogy megkérdőjelezi a könnyű drogok liberalizációját, valamint a hazaszeretet ellentéteként állítja be a kozmopolitizmus eszméjét, és síkra száll a tizenévesek abortusza ellen.
Százvai László szerint sokféle dolgot lehet tenni, csak egyet nem: úgy távozni a Kontrasztkiállításról, mintha nem történt volna semmi.
- Olyan világban élünk, ami elszokott a fénytől. Szokatlan számára, ha valami elkezd világítani és leleplez – tette hozzá a lelkipásztor, majd egy verset idézett.
Este lett, a régi kert felett,
S egy sárga arcú lomha vén bagoly
egy szentjánosbogárkát kergetett.
Hol vagy gazember, piszkos, ronda állat?
Most elkaplak, kitátom rád a számat,
s körmöm közt téplek el, ha egyszer valahol megtalállak.
És ekkor a bokorban valahol
így szólt a kis bogár: – Mit vétettem ellened? Miért e hang?
S jött a válasz:
– Világítasz, bitang!
Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás
A Kontrasztkiállítás előzetes bejelentkezés után hétköznapokon 9 és 15 óra között látogatható Budapesten, a XIII. kerület Pozsonyi utca 58. sz. álatti református templomban. (Bejárat a Gogol utca felől.) Előzetes bejelentkezés alapján más időpont egyeztetésére is lehetőség van.
További információ: info@kontrasztkiallitas.hu, vagy www.kontrasztkiallitas.hu