„Uram, segíts meg, hogy törekedjem nem arra, hogy megvigasztaljanak, hanem hogy én vigasztaljak, nem arra, hogy megértsenek, hanem arra, hogy én megértsek, nem arra, hogy szeressenek, hanem arra, hogy én szeressek."
Assisi Szent Ferenc
„A szószék az igazság helye”
Megerősíteni a lelkipásztorokat hivatásukban – ezért jött létre a Ráday-napok tudományos konferenciája, melynek felütését Bogárdi Szabó István és Balog Zoltán előadása adta meg. Százötven lelkész gyűlt össze Dunamellékről a budapesti Ráday Házban szeptember 28-án.
Boldog-e a ma lelkésze?
Várakozásteljes feszültsége van annak a ténynek, ha két jelentős egyházi vezető – a korábbi és a jelenlegi püspök ugyanabban a témában szólal fel. A Dunamellékről a Ráday Ház dísztermében gyülekező, püspöki felszólalásra várakozó lelkipásztorok hangulatára viszont a felszabadultság a jó szó, nem a feszültség. Ez a nap őértük van, az egyetlen talán az évben, amikor nem tőlük várják a szolgálatot, hanem feléjük szolgálnak.
„Boldog, akit kiválasztasz, és közeledbe engedsz” – nyitott kaput igei bevezetőjében a 65. zsoltárral Somogyi Péter lelkészi főjegyző a lelkészi szolgálatra, melynek annyiban vannak bibliai alapjai, amennyire bárki megragadhatja a Biblia igazságait a szolgálatára nézve. Somogyi Péter azt a kérdést teszi fel az egybegyűlteknek: igaz-e még rájuk a kiválasztás és az Istennel való közösségből fakadó boldogság?
Van-e még megrendítő ereje a XXI. századi lelkész életében a ténynek, hogy a közelébe engedi az Isten?
Az elhívás kálvinista alapjai
Bogárdi Szabó István, az egyházkerület korábbi püspöke először a lelkipásztor életének különböző területeinek problémáira mutatott rá, melyek a konferencia további programjában meghirdetett műhelyek témái is voltak. Mint mondta, a lelkipásztor szerepei olykor kioltják egymást. Ugyanaz a lelkész, aki a közéletben sikeres, a családjában lehet kudarchalmozó; a századforduló nagy evangelizátorai pedig olykor elvéreztek az ékes rendtartás tekintetében az esperesi vizitációk során.
Az egyháztörténeti tapasztalatok alapján könnyű volna elindulni azon az úton, amely kompetenciakörök alapján értelmezi a lelkészi szolgálatot. Bogárdi Szabó István nem ezt tette, hanem egyfelől az elhívás, másfelől a szolgálat oldaláról közelítette azt meg. A szolgálatra vonatkozóan a Második Helvét Hitvallás 18. cikkelyére utalt vissza. A szöveg német megfelelőjéből kiemelte az egybegyűjtés, a megszervezés, a kormányzás és a megőrzés szempontjait, melyek a lelkészi szolgálathoz társulnak.
A hitvallásokon túl megemlítette Emil Brunner a laikusok kizárása miatti egyházkritikáját; Paul Tillich teológiáját, ami bár bírálható, de a pneumatikus kiválasztáshoz köti a szolgálatokat, és Luis Berkhof rendszeres teológiáját, ami a lelkipásztori elhívás eredetét, a képzés és a szolgálat fontosságát hangsúlyozza.
Bár a hitvallásaink nem beszélnek az egyház növelésének szükségességéről, a gyakorlatban mégis kutatjuk ennek a lehetőségét, akár a KSH adatait bújva, amely szerint a legutóbbi népszámlálás alkalmával megkérdezettek 40 százaléka nem nyilatkozott felekezeti hovatartozásáról – tehát szolgálati terület éppen akadna – mutatott rá.
Hitvallásaink egyértelműen összekötik egyházunk sákramentumait a lelkészi szolgálattal, a sákramentumokat pedig a növekedéssel. Az egyház sákramentumokkal tartja fenn és újítja meg saját maga belső dinamikáját – folytatta az előadó.
Kálvin szerint a szolgálat fundamentumát Márk evangéliuma 16. részének 15. versében foglalja össze: „Menjetek el, hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!” Bogárdi Szabó István szerint a szolgálat pontos értelmezése megelőzi az elhívás teológiai értelmezését – ezzel felhívta a figyelmet egy érdekes ellentétre. Egyházi gyakorlatunk rendszerint az, hogy valaki felismeri magában Isten elhívását a lelkipásztori szolgálatra és azt a közösség vezetői megerősítik.
A kálvini teológia azonban ezzel ellentétes utat ajánl: az egyház vezetőinek kell megkeresni és megszólítani az alkalmas embereket, akik a külső megszólítás alapján megvizsgálhatják, hogy van-e belső elhívásuk a szolgálatra. Kálvin szerint ez azért is fontos, hogy a nyughatatlan emberek ne zavarhassák az egyházat.
A lelkipásztori elhívás kapcsán a Második Helvét Hitvallás alapján Bogárdi Szabó István hangsúlyozta:
az egyházban nincs önelhívás.
Ezért is fontos, hogy a lelkészi szolgálatba kik, miképpen, kik által és milyen módon iktatódnak be, senki sem fogadhatja el becsvágyból a felkínált tisztet.
Bogárdi Szabó István előadása végén Kálvin gondolatait és a Korinthusi levélben megfogalmazott páli kitételeket ajánlja további vizsgálatra.
A lelkész és a megküzdendő valóság
Balog Zoltán a kálvinista teológia lényeges gondolati tőkéjének elhangzása után a teológiai alapvetésekből következő gyakorlati megnyilvánulásokra helyezte a hangsúlyt.
A püspök szerint a református lelkészi szolgálatban fontos az egyenlőség, az átláthatóság, az igazság hirdetése és a református kegyesség sajátosságaiból fakadó erő.
Legrövidebben egy kollégiumi anekdotába ágyazva foglalta össze a lelkészi szolgálat lényegét: Hirdesd az evangéliumot! És bár az ehhez hasonló mondatok leegyszerűsítőek lehetnek – különösen azok számára, akik érzékenyek a fundamentalista hangokra – a püspök hozzátette azt is, hogy a másik véglet gyakran kimerül a lelkészi kompetenciák elemzésében. „Még mindig jobb az evangélium egyszerűsége, mintha szerteágazó rendszerbe foglalnánk az egymással szembeni elvárásokat” – fogalmazott.
A tény, hogy az egyház nem velünk kezdődött, és nem is velünk végződik, felszabadít a folytonosság örömére. Ezért idézte az egyházvezető Csiszár Ákos nyugalmazott esperes lelkipásztor szavait is, akinek a ravatalánál a minap álltak meg a tiszántúli lelkipásztorok: „A szószék az igazság helye, nem a kedveskedésé és nem a sunnyogásé.” De a szószék nem azt a pulpitust jelenti csupán, ahova vasárnapról vasárnapra felkapaszkodik a lelkész, hanem az egész életét, attól a pillanattól kezdve, hogy lelkipásztor lett – tette hozzá. A püspök szerint a szószék akkor lesz az igazság helye, ha a lelkész agapé szeretettel szereti a rábízottakat.
„Szeresd és keresd a rád bízottakat! Ők nem díszlet a szolgálatodhoz, nem matéria, nem megdolgozandó anyag” – emlékeztetett Balog Zoltán.
A püspök beszélt a friss népszámlálási adatok tükrében még szembetűnőbb jelenségről, hogy a növekvő számú épületekkel épp fordítottan arányos a választói névjegyzékekben nyilvántartott hívek száma.
A kívülállók visszajelzései szerinte az igehirdetés nyelvének megújításához is megszívlelendő szempontokat adhatnak. Fontosnak tartja, hogy a református egyház úgy tudja megszólítani a kívülállókat, hogy megérezzék a református kegyesség erejét.
Balog Zoltán hangsúlyozta a párbeszéd fontosságát is a reformátusságon belül a különböző kegyességi irányzatok között. A kommunikáció javítását a gyülekezet vezetésében és az egyházkormányzatban is fontosnak tartja.
A változó világban, az egyenlőtlen körülmények között a lelkészi szolgálatok egyenlő megbecsüléséről beszélt. Szerinte fontos megértetni a közvéleménnyel, hogy egy ormánsági szórványban szolgáló lelkész, aki egy pici faluban eltemeti az utolsó református nénit, ugyanazt az értékű szolgálatot végzi, mint aki egy fővárosi gyülekezetben össze tud gyűjteni kétszáz fiatalt a dicsőítő estre.
Két főpásztor, két hang, két látás és beszédmód – a korábbi és a jelenlegi püspökök előadását meghallgató lelkipásztorok lehetősége, hogy azt vegyék fel a roskadásig terített szellemi asztalról, ami őket a személyes szolgálatában megerősíti, és amibe a hétköznapokban kapaszkodni tudnak.
Képek: Füle Tamás