Állást keresünk menekülteknek

Sikeres dajkavizsga – lezárult a program képzési szakasza

A MRE Menekültmissziójának küldetése, hogy megkeresse és segítse a befogadásra váró embereket és a figyelemmel, gondoskodással az élő és cselekvő Isten szeretetét közvetítse nekik. 15 menekült státuszú nő sikeres társadalmi beilleszkedéséért indítottuk útjára a „Dajka Programot”, mely az Európai Szociális Alap közel 30 millió forintos támogatásával olyan egyedülálló lehetőséget biztosít, amellyel magyar mentorok szárnyai alatt, különböző kulturális és szociális hátterű nők együtt, egymást segítve, a 15 hónapos program segítségével új életet kezdhetnek köztünk, magyarok közt. A program első szakaszában, 2008 augusztusától alapozó magyar nyelvi képzés zajlott, melyhez Budapesten az RMK biztosított helyszínt. A 2009 elején megkezdődött második szakaszban, az OKJ-s elméleti dajkaképzésben, a nők szakmát sajátíthattak el. A dajkaképzés 170 órás gyakorlati ideje alatt református és világi óvodák adtak otthont a leendő dajkáknak. 2009. július elején, az OKJ-s vizsga letételével zárult a képzés, melyet a program záró szakasza követ. Ebben az a feladatunk, hogy segítsük az immár okleveles dajkákat a kulturális akadályok leküzdésében, valamint lehetővé tegyük, hogy álláshoz jussanak, új és önálló életet kezdhessenek. Pakisztán, Nepál, Irak, Irán, Szomália, Etiópia, Togó, Jordánia, Guinea és Sri Lanka az a 10 ország, ahonnan 15 résztvevőnk családosan, özvegyként, vagy még hajadonon menekülni kényszerült. A július 3-án megtartott gyakorlati, majd a július 6-i elméleti vizsgát az összes résztvevőnk sikeresen teljesítette. A magyar nyelvű vizsgára hosszú ideje készültek – a szakmai gyakorlat, az elméleti képzés, és a sokszor igen nehéz magyartanulás ideje alatt – aminek eredményeképpen várakozáson felüli, 4,7-es csoportátlag született. Mostantól tehát a programban résztvevők némileg megkönnyebbülve és felkészülten, az OKJ-s dajkaoklevéllel a kezükben keresik azokat a munkahelyeket, amelyek készek kamatoztatni a szaktudását és a tapasztalatait ezeknek a különleges, bátor, erős nőknek. Mi hiszünk és bízunk abban, hogy Magyarországon valódi otthonra lelhetnek és véget érhet vándorútjuk. Mi is vándorok és jövevények vagyunk ezen a földön, segítsünk közösen, hogy ez a 15 vándor új otthont találhasson országunkban. Kérjük mindazokat, akik Budapesten és környékén óvodában vagy akár családoknál foglalkoztatni tudnának dajkákat, gyermekmegőrzőket, értesítsenek bennünket. Munkatársainkat és a munkára váró dajkákat minden megoldás érdekel.

További információ:

Kanizsai-Nagy Dóra projektvezető
Tel: 30/465-4796
e-mail: kanizsai@zsinatiiroda.hu
Kiss Orsolya Réka projektasszisztens
Tel: 30/757-7114
e-mail: kiss.orsolya@zsinatiiroda.hu