Cigánymisszió és lelkészi hivatás

Az idei cigánymissziós lelkésztovábbképzés a lelkészi hivatás évéhez kapcsolódóan annak kérdéskörét járja körbe, hogy a lelkipásztornak hol és milyen lehetőségei vannak a cigány közösségekben való szolgálatra.

„Menjek vagy ne menjek?” – Hivatás és küldetés: a lelkészi szolgálat lehetőségei a cigány közösségekben címmel hirdette meg idei cigánymissziós lelkésztovábbképzését az Országos Református Cigánymisszió. A 2023. március 19-20. (vasárnap-szerda) között a berekfürdői Megbékélés Házában (5309 Berekfürdő, Berek tér 19.) zajló kurzus minden résztvevő számára térítésmentes, a költségeket Református Szeretetszolgálat finanszírozza, de a korlátozott helyek miatt a részvétel előzetes regisztrációt igényel. A lelkésztovábbképzésre február 28-ig lehet jelentkezni. A tudnivalókról és a rendezvény háttérről Dezső Attila cigánymissziós kommunikációs munkatársat kérdeztük.

„A cigánymissziós lelkésztovábbképzés annak idején az Országos Református Cigánymisszió egyik legelső programja volt 2013 decemberében” – mondta Dezső Attila. „Azóta igyekszünk a körülményektől függően minden évben megtartani olyan lelkipásztorok és munkatársaik számára, akik valamilyen cigánymissziós szolgálatot végeznek, cigány közösségekben szolgálnak, illetve olyanok számára is, akik még csak érdeklődnek a lelkészi szolgálat ezen területe iránt, de szeretnének minél többet megtudni róla. Célunk, hogy a továbbképzésen elsajátított ismeretek birtokában a lelkipásztorok megerősödjenek szolgálatukban, új és könnyen hasznosítható eszközöket kapjanak a gyülekezetépítéshez, közösségfejlesztéshez, a gyülekezeteik vonzáskörzetében élő cigány közösségek megismeréséhez és a hozzájuk való kapcsolódáshoz.”

Az idei továbbképzés tematikáját az adta, hogy a 2023-as év a lelkészi hivatás éve a Magyarországi Református Egyházban. „A résztvevőkkel együtt most minden programblokkban azt vesszük át, hogy a lelkipásztornak hol és milyen lehetőségei vannak a cigány közösségekben való szolgálatra. Ehhez hasznos elméleti és gyakorlati tudást kínálunk a kapcsolódó szakterületekről, például ilyen a romológia (a cigány népesség társadalmi helyzetére vonatkozó ismeretek, kiegészülve az etnikai alapú konfliktuskezeléssel), vagy a missziológia (kontextuális teológia), de mindezt szeretnénk az ifjúsági szolgálathoz, a közös gyülekezeti bibliatanulmányozáshoz kapcsolódó ismeretekkel is kiegészíteni.”

Mivel ez a megközelítés újszerű, ezért azokat is várják, akik a korábbi évek valamelyikében már részt vettek a továbbképzésen. „Elsősorban lelkipásztoroknak szól a továbbképzés, mivel limitált a jelentkezők száma, de ha éppen belefér, akkor a lelkipásztorok munkatársaikat is magukkal hozhatják, viszont mást nem küldhetnek maguk helyett. Igyekszünk a képzés akkreditációjával is arra motiválni őket, hogy saját maguk vegyenek részt az alkalmon, mert leginkább nekik szól és ők tudnak a legtöbbet épülni belőle.” A háromnapos, azaz huszonegy órás akkreditált képzésért kreditpontok is járnak.

Lesznek előadások, néhány fős és kiscsoportos beszélgetések, szituációs feladatok is. „Nyilván személyenként más, hogy ki mihez tud jobban kapcsolódni: egy-egy előadáshoz, egy-egy pódiumbeszélgetéshez, vagy egy-egy csoportos feladathoz. A korábbi alkalmakról érkezett visszajelzések mind pozitívak voltak, és azt is megtudtuk belőlük, hogy a képzésen megszerzett kapcsolati tőke is utólag hasznosnak bizonyult a részvevők számára. Fontosnak érezték, hogy más területeken szolgáló lelkipásztor kollégákat hallhattak, átbeszélhették velük, hogy mi vált be és mi nem, hogy ők mivel küzdenek, és ez a közös tudásmegosztás épített és inspirált mindenkit, erőt adva a szolgálathoz.”Az idei alkalom előadói, trénerei:

  • Balogh Róbert református lelkipásztor, a KRE-HTK doktorjelöltje és a KRE-BTK Egyház és Társadalom Kutatóintézetének Romológia Kutatóműhely munkatársa
  • dr. Eperjesi Tamás szakvizsgázott jogász, szupervízor, coach, a Református Szeretetszolgálat Felzárkózási Osztályának vezetője
  • Böröcz Lívia ifjúsági szakértő, művelődésszervező, coach, a Magyar Református Szeretszolgálat Alapítvány Felzárkózási ágazatának vezetője
  • Ignácz Andrea szociológus, közpolitikus, tréner, a Cigánymisszió munkatársa, a HEKS által támogatott gyülekezeti programok koordinátora
  • Naszádi Krisztina középiskolai tanár, mentálhigiénés szakember, mediátor, a Cigánymisszió munkatársa, a HEKS által támogatott inklúziós iskolai programok koordinátora
  • Sztojka Szabina református lelkipásztor, a Cigánymisszió vezetője, a Református Szeretetszolgálat Felzárkózási Osztályának lelkésze

 

A képzésre az alábbi linken keresztül lehet jelentkezni február 28-ig: https://forms.gle/9yffij7nVRvJ7ucz7Barna Bálint
Kép: Dezső Attila