„Gyönyörűség tudnom, hogy ami bennem van, annak meg kell semmisülnie Isten előtt, amikor Ő kijelenti magát és ha valaha felkelhetek, ez csak Isten keze által történhet meg. Isten addig semmit sem tehet értem, amíg el nem jutok lehetőségeim végső határáig." Oswald Chambers
Közösen hirdeti az egységet és a megbékélést a határon inneni és túli református sajtó
Együtt hirdeti a határon inneni és túli református sajtó a Magyar Református Egyház május 22-ei egységesülését - erről határoztak az újságírók Berekfürdőn, ahol a Magyarországi Református Egyház Kommunikációs Szolgálatának (KSZ) szervezésében az Alkotmányozó Zsinathoz kapcsolódó egyeztető szakmai tanácskozást folytattak.
Csányi János színházi rendező, a rendezvény főszervezője részletesen tájékoztatta az újságírókat a program előkészületeiről, majd a médiumok és a szervezők közötti együttműködés lehetőségeiről esett szó. Csányi hangsúlyozta: az esemény túlmutat önmagán, hiszen a megbékélést és a közösség erejét hirdeti, ezért is fontos, hogy megjelenjen ne csak az egyházi és a belföldi, hanem a világi és határon túli, sőt a nem magyar nyelvű sajtóban is. Csoma Áron zsinati szóvivő, a KSZ vezetője hozzátette: május 22-én azt az egységet deklarálják a magyar reformátusok, amely lélekben és a hétköznapok gyakorlatában már régóta megvan.
---------------------
"Krisztus a jövő, együtt követjük Őt!"
Az egységben az egyház bizonyságtételének hitelessége és ereje növekszik. A magyar reformátusság számára éppen ezért a kálvini hagyományból következően mindig fontos volt a közösség és az egység megélése. Ugyanakkor az elmúlt évszázadok során különböző időkben, különböző mértékben adatott meg számunkra az egység kifejezésének lehetősége.
A magyar reformátusság a reformáció korától kezdődően mindig több ország területén és több állam szervezeti keretei között élt, egyházjogi közösségben a Kárpát-medencében élő, a reformációhoz csatlakozott nemzetiségekkel. A reformáció után az addig kényszerű szervezeti széttagoltságban élő egyházrészek 1881-ben Debrecenben létrehozták a Magyar Református Egyház teljes szervezeti egységét. Az egységes Magyar Református Egyház létrejöttével megerősödött folyamat többször komolyan megtört. Ezen törések közül a legfájdalmasabb a trianoni döntést követő határátrendezés volt, amely újból szétszakította egyházunkat is.
A magyar reformátusság a kényszerű szétszakítottság ellenére tanúságtételében és szolgálatában mindvégig megőrizte hitbeli és teológiai egységét. Ezt tesszük nyilvánvalóvá 2009. május 22-én.
A világszerte szétszórtságban élő magyar reformátusság számára a május 22-i debreceni Alkotmányozó Zsinat a hálaadás ünnepe, amit úrvacsorai közösségünk tesz teljessé.
A magyar református egység megerősítése elsősorban lelki folyamat. Ugyanakkor az egységes alkotmány, közös zsinat, az egységes istentiszteleti rend, közös énekeskönyv, egységes lelkészképzési rendszer, mind közösségünk gyakorlásának új, konkrét formáját jelentik. Összefogásunk a szeretetszolgálat és a misszió területén gyümölcsözőbbé és hitelesebbé teszi társadalomban végzett szolgálatunkat.
Az európai egység ereje a határokon átívelő regionális együttműködésekben rejlik. A Magyar Református Egyház közössége a megbékélést kívánja szolgálni a részegyházak között létrejövő szorosabb együttműködés által a Kárpát-medence népei között.
Forrás: reformatus.hu, majus22.hu