Reformátusok Szárszói Konferenciája 2022.

A Magyarországi Református Egyház és a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány azért indította újra a nagy múlttal rendelkező balatonszárszói konferenciát, hogy a református értelmiség párbeszéde ne csak elemzője, hanem alakítója is legyen az egyházi és világi közéletnek. Örülnénk, ha idén is megmaradna az a pezsgő, vitázó szellem, mellyel egyházunk fejlődését támogatjuk. 

Idén ismét élőben találkozhatunk majd Balatonszárszón, a Soli Deo Gloria Konferenciaközpontban. Az eddigiektől eltérően azonban augusztus 11. és 14. között várjuk majd a keresztyén értékrend mellett elkötelezetteket.

Az idei téma: Mi, reformátusok – magyar református nemzetstratégia

A magyar reformátusságnak történeti hagyománya a nemzetmegtartásra irányuló létszemlélet. Az élő hit, az egyházszervezet, a kultúrában és a művelődésben tükröződő református identitás szerepe a nemzeti sorskérdések iránt érdeklődő keresztyén ember előtt nemzetstratégiai jelentőségű kérdésekként jelennek meg. Milyen megalapozással, milyen jellegű szemlélettel, hogyan folytatható a mából ez az évszázados felelősségű hagyomány? Milyen elemekkel egészülhet ki gondolkodásunk, ha mi, reformátusok, a magyarság jövője kapcsán egyházunk és a magyar nemzet tagjaiként intézményi és személyes felelősségünk feladatait próbáluk meg együtt számba venni?

Programbeosztás:  

Évről évre visszatérő kérés volt, hogy szervezzünk olyan programokat, melyekkel nem csak a témát, hanem egymást is jobban meg lehet ismerni. Örömmel jelentjük be, hogy idén ennek a kérésnek eleget téve a konferencia szerkezete is megváltozik: a főelőadások előtt és után vezetett kiscsoportokban lehet majd elmélyülni a témában. A nap közös, kiscsoportos bibliakörrel kezdődik, majd ezt követően előadással és kerekasztal-beszélgetéssel folytatódik. Délutánonként kiscsoportos témafeldolgozással és záróáhítattal készülünk, a rendezvény utolsó napján, vasárnap délelőtt pedig a hagyományoknak megfelelően a résztvevők egy közös, záró istentiszteleten lehetnek lelki közösségben. 

Csütörtök

 • 14:00 – 18:00 Regisztráció

 • 16:30 – 16:45 Köszöntés és hirdetések

 • 16:45 – 17:15 Nyitó áhítat

 • 17:15 – 17:30 Megnyitó

 • 17:45 – 19:15 Magyar református nemzetstratégia – kerekasztal-beszélgetés – Tapolyai Emőke (pszichológus, coach), Lánczi András (filozófus, egyetemi tanár, Budapesti Corvinus Egyetem), Hajdú Zoltán Levente (szakmai vezető, református missziói szolgálat), moderál: Balog Zoltán (püspök, Dunamelléki Református Egyházkerület, a Zsinat lelkészi elnöke)

 • 19:15 – 19:45 Hitélet és közélet – a magyar református szellemi vezetők felelősségéről – hitvallás  –  Trócsányi László (rektor, Károli Gáspár Református Egyetem)

 • 19:45 – 19:50 Hirdetések

Péntek

 • 9:00 – 9:45 Bibliakör kiscsoportban

 • 9:55 – 10:00 Bevezető

 • 10:00 – 10:45 Ön- és istenismeret a XXI. században – előadás – Balog Zoltán (püspök, Dunamelléki Református Egyházkerület, a Zsinat lelkészi elnöke)

 • 11:15 – 12:15 Önismeret és istenismeret – kerekasztal-beszélgetés – Bogárdi Szabó István (lelkipásztor, a Dunamelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke, tanszékvezető, Károli Gáspár Református Egyetem), Grezsa Ferenc (pszichiáter, adjunktus, Károli Gáspár Református Egyetem), Imre Mihály (reformációkutató, nyugalmazott egyetemi tanár, Debreceni Egyetem), moderál: Ablonczy Bálint (újságíró, műhelyvezető, Károli Gáspár Református Egyetem)

 • 12:15 – 12:20 Hirdetések

 • 15:00 – 16.30 Témafeldolgozás kiscsoportban

 • 17:00 – 17:30 Napi záró áhítat

 • 17:30 – 18:00 A magyar reformátusok felelősségéről a közéletben – hitvallás

Szombat

 • 9:00 – 9:45 Bibliakör kiscsoportban

 • 9:55 – 10:00 Bevezető

 • 10:00 – 10:20 Református oktatás szerepe a társadalomban és a nemzet megtartásában – előadás – Bara Lajos István (főgondnok, Királyhágómelléki Református Egyházkerület)

 • 10:20 – 10:40 Család (a hűség jutalma) – előadás – Komlósi Piroska (klinikai szakpszichológus, egyetemi tanár, Károli Gáspár Református Egyetem)

 • 10:40 – 11:00 Kapcsolódásaim a gyülekezetemhez – előadás – Sohajda Levente (lelkipásztor, Göncruszka)

 • 11:15 – 12:15 Milyen magyar vagyok magyar reformátusként – a magyarság és reformátusság összefüggései – kerekasztal-beszélgetés – Csűrös András Jakab (lelkipásztor, adjunktus, Károli Gáspár Református Egyetem), Géresi Róbert (püspök, Szlovákiai Református Keresztyén Egyház), Pálfay Erzsébet (alelnök, Három Királyfi Három Királylány Alapítvány)

 • 12:15 – 12:20 Hirdetések

 • 15:00 – 16:30 Témafeldolgozás kiscsoportban

 • 17:00 – 17:30 Napi záró áhítat

 • 17:30 – 18:00 A közéleti szereplők felelősségéről az egyházban – hitvallás

Vasárnap

 • Úrvacsorás istentisztelet

 

A konferenciára július 31-ig lehet jelentkezni erre a linkre kattintva! 

Regisztráció: A rendezvény nyitott, azonban minden résztvevő, így a gyermekek számára is egyéni, előzetes regisztrációhoz kötött. A konferencián a szállást és az étkezést – a helyszín korlátai miatt – 350 fő számára tudjuk biztosítani.

 

A programra történő jelentkezéssel minden résztvevő elfogadja, hogy a határidő után történő módosítási kérést a szervezőknek nem áll módjában figyelembe venni és ilyen esetekben a már befizetett adományt sem tudjuk visszatéríteni. 

Időpont: 2022. augusztus 11.-14., csütörtök 14 órától előreláthatóan vasárnap délig. 

Helyszín: Balatonszárszói Soli Deo Gloria Családi Hotel és Konferencia-központ; 8624, Balatonszárszó, Csárda u. 41. 

Szállás és étkezés: Az esemény teljes ideje alatt szállást és napi háromszori étkezést biztosítunk 350 fő regisztrálónak. 

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az elhelyezés többágyas szobákban történik; valamint a szállások egy része a konferencia-központon kívül, Balatonszárszó területén helyezkedik el (maximum 15 perc sétára). A szállások megközelítését minden résztvevőnek egyénileg kell megoldania.