„Uram, segíts meg, hogy törekedjem nem arra, hogy megvigasztaljanak, hanem hogy én vigasztaljak, nem arra, hogy megértsenek, hanem arra, hogy én megértsek, nem arra, hogy szeressenek, hanem arra, hogy én szeressek."
Assisi Szent Ferenc
A legnagyobb magyar
Ekként nevezte őt későbbi legnagyobb politikai ellenfele, Kossuth Lajos. Gróf Széchenyi István politikus, író, polihisztor, közgazdász a modern Magyarország egyik megteremtője volt. Szellemi hagyatéka ma már hungarikum. Hogy miért, arról Csorba László történész és Szabó Szabolcs karnagy, irodalomtudós beszéltek a XII. Harkányi Szabadegyetemen.
A magyar gazdaság, a közlekedés, a külpolitika, a kultúra és a sport terén végrehajtott reformjai már életében felemelték hazáját. Szellemi öröksége hungarikum, hiszen „olyan érzelmi energiákat is megmozgat, amelyek újabb értékek létrehozására motiválnak bennünket” – fogalmazott Széchenyi István pályájával összefüggésben Csorba László történész a szabadegyetem hallgatósága előtt.
Az 1791 és 1860 között élt gróf tevékenységét olyan korszakban fejtette ki, amelyet meghatározott, hogy Magyarország a Habsburg Birodalom része volt. Ez az ő gondolkodását is formálta a szakember szerint. „A 18. század második felében a birodalom az új világ új kihívásaival állt szemben: a nagy földrajzi felfedezések, a gyarmatbirodalmak felemelkedése és a piacgazdaság kialakulásának kora ez, amikor az emberek közötti érintkezés felerősödik. E korban emelkedik ki Széchenyi István is.”
Csorba László a Habsburgokat nemcsak a magyar történelmet, hanem a kontinens egészének történelmét évszázadokon át meghatározó szereplőknek nevezte. Úgy véli, már a gróf édesapját, a még ifjú Széchényi Ferencet megragadta a II. József uralkodó által képviselt emberbarát morális elköteleződése. „Széchényiék ezt tisztelték benne, de megszólalt bennük a hazafi is a kalapos királlyal szemben. A rendi alkotmánnyal szembeni támadása túl erős lépés volt, azzal Széchényi Ferenc már nem vállalt közösséget.” De nemcsak az osztrák, hanem a magyar környezetről is szólt Csorba László – így például Széchenyi jó barátjáról, Festetics György grófról és a keszthelyi Georgikonról is.
Széchenyi István – csakúgy, mint testvérei – tehetséges fiatal volt, katonatiszt lett.
„Huszártiszt volt, ez azt jelenti, hogy egy mai középvállalati logisztikai menedzserének megfelelő szereppel bírt, hiszen egy 100-150 fős alakulat tartozott hozzá, és 250 ló málhástul. Napi ellátásukat, mozgatásukat ő szervezte. Széchenyi szeretett volna katonai karriert befutni, de valószínűleg egy megjegyzése miatt, miszerint a Monarchia előbb-utóbb darabokra fog esni, keresztülhúzták számításait. Kapitány maradt, az őrnagyi rangot sosem nyerte el. Több mint kilenc évet volt szabadságon, ezalatt utazott. Járt Dél-Itáliában és Angliában is. A Dél-tenger vidékén felvilágosult, morálközpontú, cselekvő vallásossággal találkozott, Angliában pedig megismerte az ipari forradalom gépeit, a lótenyésztést és az alkotmányt. Ekkor ébred rá saját hivatására, ami nem más, mint Magyarország felemelése nyugati mintára.”
Mindehhez a grófnak szövetségesekre volt szüksége. Mások mellett jó barátja, a rendkívüli műveltséggel, egyszersmind fizikai teherbírással bíró református báró, Wesselényi Miklós is partnernek bizonyult. De megkerülhetetlen Deák Ferenc és Kossuth Lajos szerepe is, akik szellemi teljesítményükkel a kor vezéregyéniségei voltak, és a polgári átalakulás döntő fordulatának megalapozói – mondta Csorba László.
És hogy mi volt a felemelkedés útja? Széchenyi fontosnak tartotta a magyar nyelv ápolását és egy Tudós Társaság létrehozását is. „Úgy vélte, a nyelv maga az élet, és az élet akkor fejlődik, ha a nyelv is. Nekünk pedig az anyanyelvünkkel kell fejlesztenünk magunkat.”
A gróf kulturális reformjai közé tartozott, hogy bevezette a társasági életbe a lóversenyzést is. „A lóverseny nemcsak úri szórakozás volt, hanem eszköz a lótenyésztés színvonalának emelésére is. Amire óriási szükség is volt, hiszen alapvető gazdasági szállítóeszköz volt a lovas kocsi, és huszár sem volt ló nélkül. Másfelől, az ügetőre vonzotta a társadalmi elitet, akik ott szót válthattak egymással terveikről, üzleti ügyeikről is. Ugyanezt a célt szolgálta az angol társasági mintára szervezett klubélet is.”
Széchenyi koncepcióját a Hitel, a Világ és a Stádium című munkáiban fejtette ki. „Tudta, hogy Magyarország nem önmagában létezik. Hatalmas vízi utat álmodott meg, amelyen a Nyugat termékeit Keletre szállíthatnák, de nemcsak a kézzel fogható árut, hanem az eszméket is. A Duna akkor is rendkívüli gazdasági mozgást tett lehetővé, de a Vaskapu az év jelentős részében hajózhatatlan volt. A gróf úgy képzelte, az áramlás központja Magyarország lenne, amely hidat képezne a Duna által összekötött országok között.”
A híd mint szimbólum és mint megvalósult összekötő kapocs a főváros megalapításában is fontos szerepet kapott – tette hozzá a történész. „A gróf a londoni Temze-híd tervezőmérnökét kérte fel a Lánchíd megtervezésére. A kor legmagasabb színvonalán dolgoztak. Olyan híd épült, amely összekötötte a hegységet a síksággal, vagyis lehetővé tette a gazdasági cserét a középkori történelmi központ és a modern, dinamikusan fejlődő sertés-, juh-, gyapjú- és gabonakereskedelmi központtal.”
„A Lánchíd az én politikai thermométerem” – idézte a történész Széchenyit. „Magyarország nem volt, hanem lesz – Széchenyi István gróf ebben hitt.”
Széchenyi István szellemi örökségének kézzel fogható részét képezik levelei is. A gróf levelezéséről Szabó Szabolcs karnagy, irodalomtudós beszélt az idei Harkányi Szabadegyetemen. Mint mondta, a levelek nemcsak kortörténeti, de irodalmi és nyelvi szempontból is értékes alkotások, gyakori bennük például a barokkos körmondat, amely tudatos stilisztikai választás eredménye.
Történelmi és hétköznapi pillanatokat egyaránt őriznek a levelek, Szabó Szabolcs elmondta, az önözést Széchenyi István szorgalmazta, aki nem mellesleg a nyelvújításkor köznyelvi rangra emelkedett tiszai nyelvjárást dunántúli elemekkel gazdagította.
És hogy kikkel levelezett? Többek között Kazinczy Ferenccel, Berzsenyi Dániellel, Esterházy Pál herceggel, Kossuth Lajossal, Deák Ferenccel és William Tierney Clarkkal, a Lánchíd majdani tervezőjével. „Mer véleményt kifejteni, de szerény és tiszteletteljes is minden levelezőpartnerével. Berzsenyinek, a nehezen élő költőnek közvetlen hangnemben ír, egyébként pedig jellemző, hogy humorral. Vásárhelyi Pálnak, a Tisza szabályozását végző és a Duna vaskapui vízi útjának kiépítését segítő vízépítő mérnöknek tízezer pengő felajánlást tesz, hogy tegyen vele, mint Krisztus a két hallal és öt kenyérrel.”
A magánlevelek között találhatók a gróf Béla fiához írt 18 pontban összefoglalt intelmei is. „Pazarló, lusta, műveletlen, hiú, beképzelt, felszínes, lassú gondolkodású gyerek volt apja szerint, mégis valahogy embert faragott belőle” – mondta Szabó Szabolcs.
Megrendítő a báró Adolf Thierry rendőrminiszterhez írt levele is, melyet Széchenyi már a döblingi szanatóriumból, későbbi öngyilkossága színhelyéről írt 1860-ban. Ebben szerepel kérése: „feleségemet házkutatással ne zargassák”. Halálának körülményeiről egyébként naplója is sokat elárul, melyben azt írta: „nem tudom megmenteni magam”.
Gróf Széchenyi István négy évtizednyi aktív közszolgálat és tizenegy szanatóriumban töltött év után hunyt el. Szabó Szabolcs zárszavában két meghatározó gondolatát idézte:
„Nem tenni, amikor tenni kellene: bűn.”
„Jó hazafinak lenni vajmi nehéz, kivált Magyarországban, de azért még nem lehetetlen.”
Képek és videó: Füle Tamás