Színvonal, derű, lelki minőség

A Dizseri-díjat azok kapják, akiknek életében többlet van, és ezt a többletet tovább is adják. Belső erejük mellett meg tudják találni azt a külső erőforrást, aminek köszönhetően segíthetnek másoknak - mondta Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, református teológus azon az ünnepségen, ahol Katkó László, a kárpátaljai nagydobronyi gyermekotthon alapító-igazgatója vette át az elismerést a hétvégén.

A Magyarországi Református Egyház Zsinata, a Dunamelléki Református Egyházkerület, a Bethesda Gyermekkórház és a Németajkú Gyülekezet Protestáns Fóruma tizedszer részesített elismerésben olyan személyiséget, aki Dizseri Tamásnak, a Bethesda kórház volt főigazgatójának lelkületéhez hasonlóan példamutatóan segít a rászorulókon.

Benne van
Az nem lehet ma sem trendi hozzáállás, hogy az ember kizárólag önmagának él, és csak annyi a célja, hogy saját magát tegye boldoggá. A többletet tovább kell adni. Az értelmes emberi életben mindig benne van az a momentum, hogy mit tehetek a másikért - mondta Balog Zoltán a Parókia portálnak adott interjúban a Hold utcai református templomban.

Mindenkinek segítenek
A miniszter szerint fontos üzenete van, hogy idén határon túli magyar, egy kárpátaljai személyiség kapta a díjat.
- Egy polgárháború szélén táncoló országban, nagyon hátrányos körülmények között állami segítség nélkül végeznek csodálatos munkát Nagydobronyban - indokolta a választást a tárcavezető kérdésünkre.
- Kétszer is jártam ott, és egészen kivételes, amit tapasztaltam: szinte a semmiből építkeztek, önfenntartóvá tették a gyermekotthont, a színvonal, a derű, valamint a lelki minőség nagyon megfogott. Nem nézik a gyermek származását, bőrszínét, vallását, mindenkinek segítenek. Több cigánylány is lakik az otthonban - sorolta a miniszter.

 

A kegyelem többlet
Bogárdi Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke a kánaáni asszony története (Máté evangéliuma 15. rész 21–28. vers) alapján tartott áhítatában arról szólt, hogy a kegyelem nem fölösleg, hanem többlet, mert amikor kegyelmet kapunk, Isten nem a fölöslegéből potyogtat, így a kegyelem mindig ajándék.

 

Vegyigyárból árvaházba
Bölcskei Gusztáv, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke a többi közt azt mondta laudációjában: Katkó László 25 évig dolgozott egy vegyi gyárban, közben gyakran találkozott nehéz helyzetben élő gyermekekkel, akik iránt elkötelezettséget érzett. Részt vett az Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon megalapításában, amelynek igazgatója lett. Az intézmény árva, sérült és nagyon rossz szociális körülmények között élő lányok otthona lett. A színtiszta magyar településen lévő nagydobronyi otthonban 70 lányról gondoskodnak.

Önfenntartók

Az egészséges és sérült gyerekek együtt élnek, tíz lakószobát alakítottak ki számukra. Minden csoportnak saját nevelője van. Az egészséges gyerekek iskolába járnak, a többiek az otthonon belül tanulnak - mondta Katkó László. Az 1996-tól működő otthonnak jelenleg 39 dolgozója van, és jól működő gazdaságot üzemeltetnek.

- Évente 500 kg mézet, 20 tonna burgonyát termelünk. Van halastavunk, nyolc fóliasátrunk, tíz hektárnyi földünk, 35 tehenünk, és évente 70-80 disznót vágunk. Ezen kívül van varrodánk, mosodánk és saját pékségünk. Igaz, ez utóbbi alig termel hasznot, de munkát ad az embereknek. A megtermelt dolgok egy részét eladjuk, a bevételből nemcsak a gyerekeket látjuk el, hanem egyéb költségekre is tudunk szánni. Nálunk a gyerekek is szívesen dolgoznak, ki-ki érdeklődése szerint - árulta el a Parókia portálnak Katkó László.


Gondoskodás háza
Tavaly nyáron nyitották meg az otthonból már kikerülő nagykorú lányok számára a Gondoskodás házát. A ház 16 lánynak adhat otthont, addig, amíg végleg ki nem repülnek.

A Parókia portálon bővebben is megismerhetik a nagydobronyi otthon életét. A Katkó Lászlóval készült interjút rövidesen olvashatják honlapunkon.

Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás