Felnyitotta a szemüket

Bibliai alapokon nyugvó beszélgetések, őszinte és oldott légkör, hatalmas nevetések. Egy imádkozó női körben jártunk, ahol a gyülekezeti tagok nyíltan megbeszélik problémáikat és ténylegesen hordozzák egymás terheit. Néhányan azt mondják, el sem tudják képzelni az életüket az Anna-kör nélkül.

 

A Soroksári Református Gyülekezetben három évvel ezelőtt indította el a nőknek szóló Anna-kört Kiss Katalin lelkipásztor. Ott jártunkkor éppen a Hegyi beszédről tanultak. A lelkipásztor Ferenczy Károly Hegyi beszéd című festményén keresztül próbálta bemutatni, hogy Jézus körül mindenféle ember megfér a kisdedtől az aggastyánon át a katonáig, Krisztus tanítása és Isten országa mindenki előtt nyitott.

Imádkozó kör
„Kéthetente este fél nyolckor kezdünk, hogy azok is eljöhessenek, akik csak hat után érnek haza a munkából, vagy kisebb gyerekeket nevelnek. Ez nem baba-mama kör és nem klub, hanem imádkozó kör" - mondja a lelkipásztor.
„Azért Anna-kör lett a neve, mert a Szentírásban az Annák számára különösen fontos volt az imádság. Az Anna-kör lényege is az imádság. Közösségben vagyunk egymással. Tudom, nagy indíttatás kell ahhoz, hogy eljöjjenek ide, hiszen többen nagyon korán kelnek, gyerekeket nevelnek, és estére már mindenki fáradt. A dolgozó nők hatalmas terheket hordoznak. Az Anna-kör indításakor azt gondoltam, hogy szükségük van egy olyan helyre, ahol befogadó közösségben együtt imádkozhatnak, tanulhatnak, és őszintén elmondhatják problémáikat. A mostani már a harmadik évad, és meggyőződésem, hogy az idejárók Istennel szeretnék élni életüket, mindennapjaikat."

A Parókia portál érdeklődésére az Anna-körösök is szívesen beszéltek a foglalkozásokról.

Egész hétre feltölti
Úgy gondolta, egyszer-kétszer benéz, végül rendszeres résztvevője lett az Anna-körnek Gagyi Erzsébet. Az asszony több mint húsz éve a soroksári gyülekezet tagja, három gyermekét is itt keresztelték. Erzsébet azt mondja, szerető közösségre lelt az Anna-körben és nagyon sokat tanult Istenről.
„Templomba járó család voltunk gyerekkoromtól, de inkább csak a hagyomány kedvéért mentem istentiszteletekre, nem igazán érdekelt a vallás. Felnőtt fejjel az Anna-körnek köszönhetően kezdtem igazán megérteni a Biblia mélységeit, és az istentiszteleteken is azt érzem, mintha az Ige és a magyarázat egyenesen nekem, rólam szólna. Az Anna-kör azért is fontos hely számomra, mert itt szabadon elmondhatom a véleményemet, a többiek szívesen meghallgatnak, és kulturáltan tudunk vitatkozni arról is, amiben nem értünk egyet. Gyakran mesélem a nagylányaimnak, hogy mi történt egy-egy Anna-körben, de nem vevők rá annyira, hogy eljöjjenek velem. Próbáltam hívogatni másokat is, de azt tapasztalom, hogy az emberek többsége rendkívül zárkózott, ha vallásos kérdésekről van szó. Mindig van kifogás: „késő van, fáradt vagyok, nem érek rá". Pedig itt igazán tartalmasan el lehet tölteni az időt. Bibliát tanulmányozunk, énekelünk, teázunk, és nagyon sokat nevetünk. Sosem feszengős a légkör. Persze este, amikor megérkezem a templomba én is fáradt vagyok, de mégis megéri, mert az Anna-kör egész hétre feltölt és jó hangulatom lesz tőle."

Máskor is
Szabóné Hamar Erzsébet ott jártunkkor első alkalommal látogatott el az Anna-körbe és azonnal megerősíti, hogy máskor is jön majd.
„Nem is tudom, hogy miért nem jártam eddig" - kezdi a beszélgetést.
„Talán azt gondoltam, hogy csak azok a nők járnak, akiknek kisebb gyermekük van, hiszen eredetileg számukra indultak ezek az alkalmak. Rendszeresen járok templomba, annak idején a soroksári gyülekezet női körének a vezetője is voltam. A női körben másra helyeződik a hangsúly, ott a segítés és a missziói tevékenység kerül előtérbe. Nemrégiben például kis kendőket varrtunk a keresztelőkre, sokat sütünk-főzünk, látogatjuk az idősebb testvéreket. Az Anna-kör más jellegű és más a célja: az Istenre-figyelés mellett az önmagunkra figyelés is. Tetszett, hogy megnyílhattunk egymás előtt, lehullottak az álarcok. A lányok jószívűek, kedvesek, senkiben nem éreztem merevséget, az ember itt valóban önmaga lehet. Nagyon kell olyan hely, ahol kötetlenül tudunk beszélgetni a Biblia fényében, és ha butaságot mondunk, van, aki helyretesz."

 

 

Az Anna-kör menedékhely
Nagy Imréné Anikó is „régi motoros" a soroksári gyülekezetben, mint mondja, minden ide köti. Három gyerekét - 9, 12 és 13 évesek - egyedül neveli, a férje nyolc évvel ezelőtt meghalt. A gyülekezet és az Anna-kör nagyon sokat jelent számára.
„Nekem az Anna-kör menedékhely. Barátokra, társakra leltem itt és számos kérdésemre valós választ kapok. Előfordul, hogy az itt tanultak hatására felülírom korábbi értékrendemet, és elgondolkodom az életemen az Ige fényében. Az Anna-kör azért is jó, mert itt önmagunk lehetünk. Vidámak vagyunk, rengeteget nevetünk, sokszor magunkon is. Kifejezettem szeretem, hogy énekelve is imádkozunk, mert így sokkal jobban ki tudom fejezni magam, mint szóban."
Anikó egy sóderbányában dolgozik őrként Soroksártól harminc kilométerre. A huszonnégy órás műszak után jöhet csak a pihenés. Azt mondja, hogy számára a boldogság érzése összekapcsolódik a szabadsággal, és leginkább egy szeretettel teli ölelés teszi boldoggá.


 

Felnyitotta a szemünket
Az egyik legkedvesebb színfolt az életemben az Anna-kör - mondja Tóthné Andirkó Edit.
„Gyermek-istentiszteleten ismertük meg Kiss Katalin lelkésznőt, az Anna-kör megálmodóját. Mindig nagyon várom, hogy elteljen a két hét és újra jöhessek, túl hosszúnak tűnik az idő a következő találkozásig. Együtt tanulmányozzuk a Bibliát, imádkozunk, és mindenféléről beszélgetünk, ami foglalkoztat minket: szó esik barátságról, szerelemről, családról, gyermeknevelésről, könyvekről. Bár felnőttként ismertük meg egymást, bebizonyosodott, hogy így is születhetnek bizalmi kapcsolatok, amelyben megnyílhatunk. Nagyon hálás vagyok, hogy idejárhatok, mert itt tudok igazán időt szánni magamra lelkileg és szellemileg, és annyi pluszt kapok, hogy feltöltődve megyek haza. A Hegyi beszédet tanulmányozva a boldogságról is szó volt a mai alkalmon. Azt gondolom, hogy az Anna-kör is hozzájárul a boldogságunkhoz, hiszen számos dologra felnyitotta a szemünket. Bár én hajdúböszörményi lányként református hitben nevelkedtem, sok dologról nem is hallottam korábban. Az Anna-kört leginkább úgy tudnám jellemezni, hogy bibliai alapokon nyugvó kötetlen beszélgetés. Talán a fiataloknak van hasonlóra lehetőségük az ifjúsági órákon, de nekünk, családanyáknak ez az egyetlen ilyen hely. Szeretném mindenkinek ajánlani az Anna-kör alkalmait, nem túlzok, ha azt mondom: aki egyszer eljött, biztosan jól érezte magát." 

Fekete Zsuzsa